УЗД нирок і надниркових залоз

июня 10, 2017

Сучасна медицина має безліч можливостей для діагностики захворювань сечовидільної системи, і зокрема нирок з розташованими в безпосередній близькості ендокринними залозами – залозами. Одним з найбільш зручних методів вивчення даних органів є УЗД – ультразвукове дослідження, що дозволяє отримати повну інформацію про стан здоров’я пацієнта.

При цьому процедура абсолютно нешкідлива, неінвазивна і не вимагає введення контрастної речовини, що не доставляє обстежуваним ніякого дискомфорту або негативного впливу на організм. УЗД нирок та наднирників легко переноситься пацієнтами, не вимагає тривалої і складної підготовки і, що важливо, має доступну ціну, що робить його незамінною діагностикою для багатьох галузей медицини.

Зміст статті:

Ультразвукове дослідження нирок і надниркових залоз дає можливість виявити безліч патологій: кісти, поліпи, конкременти (камені), новоутворення і аномалії розвитку. Так як процедура не викликає побічних ефектів, її можна проводити необмежену кількість разів, що дуже зручно для моніторингу стану пацієнтів.

Коли слід пройти обстеження?

Нирки, сечовий міхур – основні органи сечовидільної системи. При цьому наднирники, хоч і не відносяться до неї, але відіграють важливу роль для підтримки обмінних процесів, виробляючи необхідні гормони: адреналін, норадреналін, альдостерон, кортикостерон, дезоксикортикостерон, кортизол, кортизон та інші.

Довідка! Органи сечовивідної системи виконують функцію своєрідного фільтра, де відбувається кінцева переробка продуктів метаболізму. Саме тому вони найбільш схильні до утворення вищевказаних патологічних формувань, які без праці можна діагностувати при проведенні ультразвукової діагностики.

Показання до призначення УЗД нирок і надниркових залоз

УЗД нирок та наднирників призначається в обов’язковому порядку, якщо у того, хто звернувся за медичною допомогою присутні наступні симптоми:

 • болі в попереку ниючого або тягнучого характеру (в окремих випадках гострі);
 • відхилення показників загального аналізу сечі від норми;
 • хворобливе сечовипускання (до, під час і після нього);
 • зміна кольору виділюваної рідини (урини);
 • поява вираженої набряклості.

Також проводиться УЗД діагностика нирок і інших органів, що беруть участь в очищенні організму від відпрацьованих речовин, при:

 • виявлених запальних процесах (пієлонефрит, гломерулонефрит, цистит);
 • захворюваннях, пов’язаних з обміном речовин (цукровий діабет, подагра);
 • вроджених травмах або аномалії сечовивідної системи;
 • патології статевої системи;
 • сечокам’яної хвороби (СКХ).

Крім цього, дане обстеження призначається для визначення присутності та розмірів кістозних, поліпозних та інших вогнищевих ділянок, що утворилися в нирках або сечовому міхурі. Для більш глибокого вивчення причин і характеру гіпертонії (підвищення тиску) в окремих ситуаціях призначається УЗД ниркових артерій, що дозволяє лікарю визначитися з вибором терапії.

Значення надниркових залоз для нормального функціонування організму, і зокрема сечовидільної системи, складно перебільшити. Вироблювані ними речовини-каталізатори забезпечують підтримку фізичного та психоемоційного здоров’я людини. Тому дуже важливо своєчасне дослідження будь-якого відхилення їх діяльності, а також подальше призначення адекватної терапії.

Слід зазначити, що показує УЗД наднирники лише в тому випадку, коли вони збільшені внаслідок якої-небудь патології. Так як даний парний орган має настільки невеликий розмір, що навіть такому високочутливому методу діагностування, як ультразвуковий, складно розпізнати ознаки відхилень. Тому подібна процедура призначається лише за підозри на наявність кіст, крововиливів і пухлин.

Коли додатково необхідно УЗД сечового міхура

Дослідження сечового міхура в більшості випадків виконується в поєднанні з УЗД нирок і надниркових залоз, якщо необхідно:

 • підтвердити або спростувати підозру на СКХ;
 • оцінити форму і розмір сечового міхура;
 • визначити наявність запальних процесів;
 • виміряти кількість залишкової сечі.

Останній пункт є необхідним для уточнення діагнозу аденома простати, а також для оцінки розміру пухлини і збору додаткової інформації для проведення оперативного втручання. Комплексне обстеження – це найбільш оптимальний варіант діагностики, тому як всі органи сечовидільної системи пов’язані між собою. І якщо, наприклад, сьогодні не вдалося виявити пієлонефрит (запалення ниркової балії), то завтра його вже буде можливо діагностувати, якщо запальний вогнище локалізується в сечовому міхурі.

Увага! Дуже часто проблеми функціонування сечовидільної системи виникають у жінок під час вагітності, так як нирки в цей період відчувають підвищене навантаження і більше піддаються впливу різних інфекцій.

При патологічних змінах в аналізі сечі вагітним в обов’язковому порядку треба зробити УЗД нирок і інших органів, що беруть участь у виведенні сечі. Це допомагає якомога раніше виявити наявність захворювань, таких як МКБ, запальні та інфекційні процеси різної природи.

Як підготуватися до УЗ-діагностики

Підготовка до дослідження органів сечовидільної системи в основному полягає в спеціальній дієті, якої слід дотримуватися 3-4 дні до процедури. Перед тим як роблять УЗД нирок, надниркових залоз і сечового міхура, пацієнт повинен обов’язково отримати повну інформацію, що включає в себе рекомендації з приводу того, що не можна їсти, та ознайомитися з особливостями проведення діагностики.

Медичний персонал (лікар або медсестра) розкажуть обстежуваній, скільки часу триває процедура, можна (і в яких кількостях) пити воду, а також які обмеження існують щодо прийому лікарських препаратів. Крім цього, пацієнт отримає вказівки, пов’язані з утриманням від вживання алкоголю і куріння, так як це може негативно вплинути на результати дослідження.

Отже, основними правилами дієти є відмова від вживання в їжу гострої, смаженої, жирної, маринованої і копченої їжі. Слід звести до мінімуму вживання солодощів і кисломолочної продукції (нежирний сир). Також необхідно виключити сирі овочі і фрукти, особливо такі, як капуста, морква, буряк та інші.

Керівництво для зменшення метеоризму при підготовці до УЗД нирок

Дуже важливо не вживати в період підготовки бобові – квасоля, горох, сочевицю, боби всі продукти, здатні посилити запальний процес (при наявності) або підвищити газоутворення. Останнє пов’язане з тим, що пухирці газу можуть виглядати на фото УЗД як кістозні, онкологічні або полипозные освіти, в результаті чого лікарі іноді помиляються з постановкою діагнозу або пропонують повторити процедуру.

Вищеперелічені продукти необхідно замінити легко перетравлюваними і не призводять до метеоризму, такими як нежирне м’ясо, бульйони, відвари з овочів і злакові каші.

Можна їсти в день не більше 1 яйця круто і пити 1 склянку молока або кефіру. Обов’язково слід виключити в ці кілька днів прийом алкоголю і мінімізувати пити міцного чаю і кави.

Вечеря напередодні дослідження має складатися з легких продуктів, тому як проводиться УЗД нирок та інших органів сечовиділення натщесерце. Якщо ж процедура призначена не на ранок, а, приміром, після обіду, то потрібно, щоб останній прийом їжі був не пізніше ніж за 8 годин до її початку.

Якщо пацієнт страждає підвищеним газоутворенням, то протягом цих кількох днів рекомендується вживати препарати, що знижують метеоризм. Це може бути Смекта, Еспумізан, Білий вугілля. У разі нормального травлення достатньо буде випити після останнього прийому їжі активоване вугілля (1 таблетка на 10 кг маси тіла).

Це необхідно зробити, щоб очистити кишечник від газів і максимально збільшити якість зображення нирок при обстеженні. Приблизно за годину перед УЗД потрібно випити пів-літри звичайної води без газу або несолодкого чаю і до процедури постаратися не мочитися. Завдяки наповненого сечового міхура візуалізація нирок та інших органів малого тазу покращиться в кілька разів.

Принцип проведення обстеження

Процедура робиться досить просто, як і майже всі дослідження ультразвуком. Пацієнту пропонується розташуватися на кушетці, попередньо підняти одяг або зняти її, щоб забезпечити доступ до попереку, області живота і боків. На поверхню шкіри діагност завдає спеціальний гель і водить випромінювачем за проекціями нирок.

Картинка внутрішніх органів формується внаслідок відбиття ультразвукових хвиль, які зустрічають на своєму шляху різні перешкоди у вигляді тканин або можливих порушень структури. Лікар пропонує пацієнту розвернутися або піднятися для більш якісного огляду і при цьому паралельно вивчає зображення, яке виводиться на екран монітора.

По закінченні процедури діагност робить роздруківку отриманих результатів і виконує їх розшифровку. Як правило, подібна діагностика не займає більше 15-20 хвилин, після чого обстежуваний може вирушати у своїх справах. Обмежень щодо управління технікою (водіння автомобіля або професійна діяльність з апаратурою) ніяких немає.

Проведення ультразвукової діагностики нирок абсолютно безболісне

Розшифровка результатів

В ході дослідження проводиться детальна оцінка розташуванням, розмірами, формою і структурі органів шляхом порівняння з нормальними характеристиками для певної категорії пацієнтів. Приміром, нормальні параметри нирок у дорослих людей мають такі значення:

 • довжина – 100-120 мм,
 • ширина – 50-60 мм,
 • товщина – 40-50 мм,
 • ширина паренхіми (ниркової тканини) – 11-23 мм.
Важливо! У період виношування дитини при появі в попереку тягнуть болів, зниження кількості сечі, набряків, хворобливе або утруднене сечовипускання особливо важливо пройти УЗД нирок. Це дасть можливість запобігти серйозні ускладнення стану матері і ризики патологій або загибелі плодового яйця.

Розміри нирок у жінок в положенні не повинні відрізнятися від нормальних показників дорослих людей. Тому при найменшому їх відхилення від стандартів необхідно пройти повне обстеження внутрішніх органів (печінки, жовчного міхура, підшлункової залози та інших), включаючи здачу крові та сечі

У дітей розмір нирок безпосередньо залежить від зростання і віку, причому стать дитини не має суттєвого впливу на дані параметри. При зростанні малюка 50-80 см на УЗД визначаються лише параметри довжини і ширини органів. Середні показники норми розмірів нирок у дітей наступні:

 • довжина – 45-62 мм,
 • ширина – 22-25 мм,
 • товщина – 40 мм,
 • ширина паренхіми – 9-18 мм

Нормою для характеристики нирок, визначається на УЗД, вважається: органи мають форму бобу, лівий трохи вище правого, причому розміри відрізняються не більше 2 див. При патології в органі візуалізуються эхоположительные ділянки, що говорить про наявність конкременту або новоутворення. Іноді камені в нирках можуть діагностуватися помилково, так як чітко визначаються тільки конкременти, що перевищують розмір 4 мм.

Які патології вдається визначити при УЗД?

Ультразвукова діагностика дозволяє виявити досить широкий діапазон захворювань сечовидільної системи. До них відносяться:

 • цистит – запалення сечового міхура;
 • нефрит – запальний процес в нирці;
 • пієлонефрит – запалення ниркової миски;
 • кістозні, полипозные та онкологічні освіти;
 • сольові скупчення, пісок і камені в сечовому міхурі і нирках;
 • патології ниркових судин.

Такі воістину всеохоплюючі можливості УЗ-діагностики забезпечують пацієнтам швидке встановлення діагнозу, що є основним критерієм для швидкого та ефективного лікування від небезпечних хвороб.