МРТ головного мозку

июня 22, 2017

Виявлення вкрай підозрілою симптоматики в області неврології часто змушують сучасних людей звертатися до особливого методу дослідження – ЯМРТ. В інтернеті можна знайти велику кількість статей, присвячених даній тематиці, але знайти інформацію про те, як відбувається повноцінна підготовка до МРТ головного мозку, досить проблематично. В окремих текстах зустрічаються уривчасті згадки про деяких поширених аспектах, у цій статті зібрані найбільш значущі правила підготовки, з якими може ознайомитися кожен, кому в недалекому майбутньому доведеться зіткнутися з МРТ.

Зміст статті:

Коротко про процедуру МРТ

Томографія – це відносно новий спосіб діагностики, який відрізняється від аналогів високим рівнем дозволу, що дозволяє фахівцю краще розглянути підсумкові знімки пацієнта. Принцип роботи апарату полягає у взаємодії найдрібніших частинок організму з магнітним полем, випромінюваним пристроєм-сканером.

Коли радіолог запускає апарат, електромагнітні хвилі починають впливати на атоми H (водню), які розташовуються в кожному куточку людського тіла. Як тільки водневі ядра «відгукуються» на особливий сигнал потужного магніту, сканер реєструє цей відгук, систематизуючи множинні імпульси і перетворюючи їх в цифрове зображення на спеціальному комп’ютері.

Відмінною рисою МРТ є безболісність і неінвазивність, хоча слід зазначити, що особливі випадки вимагають проведення дослідження з контрастуванням. Дана процедура характеризується внутрішньовенним введенням в організм розчину з частинками гадолінію – хімічного елементу, який володіє здатністю «підсвічувати» менш видимі ділянки мозкових судин.

Тривалість МРТ в кожному конкретному випадку відносна: процедура може проводитися протягом 20-60 хвилин в залежності від ступеня ураження того або іншої ділянки мозку або ж голови в цілому. У зв’язку з тим, що під час томографії пацієнтам не можна рухатися, маленьких дітей, які в силу віку не можуть дотримуватися цієї вимоги, занурюють в легкий наркоз.

Як підготуватися до МРТ головного мозку? Якісна підготовка до МРТ проводиться в кілька етапів: кожен з них не передбачає значних зусиль, проте зневажливе ставлення до таких може бути чревате різними наслідками.

Консультація з фахівцем

Перед МРТ головного мозку необхідно в першу чергу відвідати лікаря, який, вже ознайомившись з певними фізіологічними і психічними особливостями пацієнта, зможе дати ряд вказівок, обов’язкових для виконання. Незважаючи на те, що ядерний томограф впливає далеко не на кожен вид металу, слід повідомити лікаря про наявність в організмі яких-небудь імплантатів або хірургічних установок.

Вживання їжі

Нерідко від людей можна почути вкрай важливе питання: а чи можна їсти перед МРТ? Відповідь проста – променева процедура, пов’язана з дослідженням головного мозку (включаючи вивчення стан судин голови) не вимагає яких-небудь обмежень у раціоні харчування. Пацієнти можуть спокійно вживати звичні страви та напої в звичному обсязі, однак, від будь-якої алкогольної продукції слід відмовитися за 20-24 години до МРТ – це дозволить уникнути спотворень інформації про сканируемом органі. Більш того, відвідувати діагностичний кабінет у стані сп’яніння заборонено.

Палити безпосередньо перед томографією також не можна: остання «нікотинова доза може бути отримана мінімум за 2 години до дослідження.

Застосування медичних препаратів

З даного питання консультувати пацієнта має право лише його лікар. Грунтуючись на індивідуальні показники людини, прописані в амбулаторній карті, він здатний визначити потреба вживання того чи іншого лікарського засобу. Якщо у пацієнта спостерігається підвищена тривожність, пов’язана з майбутнім сеансом МРТ, він може вдатися до допомоги найбільш безпечних седативних препаратів, серед яких настоянка пустирника, Негрустин, Нейроплант, Леовит і Фенібут. Перераховані ліки купуються без рецепта.

Підбір одягу

Заздалегідь необхідно підготувати одяг правильного крою – вільний і комфортну. Штани-скінні або, наприклад, звужена блуза зі шнурівкою при тісному контакті з шкірою буде чинити негативний вплив на кровоносну систему пацієнта, що не може в деяких випадках не відбиватися на результати магнітно-резонансної томографії.

Бажано віддавати перевагу одягу з натуральних волокон: бавовни, шифону, шовку, бязі, деніму (або джинси), сатину і сітки. Якщо ж діагностика призначається в зимовий час року, слід акцентувати увагу на вовняних, габардиновых, мохерових, шевиотовых і кашемірових виробах. Однак інші види тканин в більшості клінік також можна.

До найбільш важливих рекомендацій відноситься відсутність металевих деталей: гудзиків, брошок, ремінців, клепок і блискавок. Дані елементи декору можуть резонувати під час активації апарату з магнітним полем. Перед ядерної томографією обов’язково потрібно зняти з голови всі прикраси: затискачі, невидимки, гребінці, гумки і обідки. Макіяж, що припускає нанесення тіней і рум’ян з мікрочастинками металів, варто акуратно змити або зовсім відмовитися від нього до проходження МРТ.

Психологічний настрій

Якщо людина раніше не стикався з МРТ, йому потрібно морально підготуватися до того, що робота томографа буде супроводжуватися специфічними звуками, сигналами і клацаннями, що чергуються в довільному порядку. Для того щоб незвичний фоновий шум не чинив впливу на психіку, рекомендується принести з собою на процедуру беруші. Деякі центри надають пацієнтам захисні навушники.

Іноді медичний персонал перед дослідженням видає пацієнтам одноразові халати: про наявність такої послуги можна дізнатися у відповідній клініці

Яким категоріям пацієнтів протипоказано проведення МРТ?

До променевого дослідження не допускаються люди, у яких виявлено:

  • алкогольне сп’яніння;
  • рання ступінь вагітності;
  • психологічна нестабільність;
  • тяжкий загальний стан;
  • епілепсія.

Якщо представникові однієї з даних категорій потрібна термінова діагностика, без якої фахівці обійтися надалі не можуть, тоді їм дозволяють пройти МРТ. При цьому виробляються можливі медичні маніпуляції, які забезпечують безпеку особливого пацієнта. Дослідження з введенням гадолінію протипоказано при алергічної реакції на цей метал і ниркової недостатності. Врахування усіх перелічених рекомендацій є запорукою чіткого знімка, що збільшує ймовірність вірного тлумачення діагнозу.