УЗД щитовидної залози у жінок

августа 11, 2017

Найбільш безпечним і інформативним методом діагностики патологій щитовидної залози є ультразвукове дослідження (УЗД) щз у жінок.

Цей метод дозволяє виявити будову і локалізацію щитовидної залози, наявність патологічних вогнищ, пухлин і т. д.

Дорогі методи дослідження, такі як комп’ютерна томографія, не обов’язково повинні бути використані, оскільки вони служать тільки для диференціальної діагностики з іншими захворюваннями. У більшості випадків вони видають такі ж дані, як і ультразвукове дослідження. Лише в тих випадках, коли щитовидна залоза розташована за грудиною, то краще провести комп’ютерну томографію.

Зміст статті:

Показання до дослідження

Існує велика кількість станів, при яких обов’язково здійснювати ультразвукову діагностику щитовидної залози. До них відносять:

 • Порушення гормонального фону (на тлі вагітності, психоемоційних розладів, травм головного мозку тощо).
 • Збільшені розміри щитовидної залози.
 • Прощупываемые освіти в шийної області.
 • Утруднення дихання, приступи ядухи.
 • Захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, ожиріння або кахексія).
 • Булімія або анорексія.
 • Аутоімунні захворювання (тиреотоксичний зоб, хвороба Хашимото, Базедова хвороба).
 • Різко підвищений або знижений рівень тироксину, трийодтироніну, L-кальцитоніну.
 • Спадкова схильність до розвитку захворювань органу.
 • Безпліддя протягом декількох років.
 • Тривала гормональна терапія різних захворювань (курс Преднізолоном, Имураном, Азатіоприном).

Крім цих показань, ультразвукове дослідження показано тим людям, які:

 • працюють на шкідливому виробництві: фабрики і заводи, пов’язані з нафтою, металом, тканинами і т. д.;
 • проживають в ендемічних місцях, у яких спостерігається дефіцит йоду;
 • дівчатам і жінкам, які планують завести дитину;
 • страждають від захворювання серцево-судинної системи (артеріальна гіпертензія, вади серця тощо).

Для проведення УЗД щитовидної залози використовується сучасне обладнання з нововведеннями – допплерографією. Допплерографія дозволяє показати і досліджувати струм крові в судинах органів шиї. Перевагами ультразвукової діагностики є безболісне, недороге дослідження і чітка локалізація патологічного процесу.

Діагностуються патології

До основних захворювань щитовидної залози відносять наступні патології.

Гіпертиреоз

Надлишкова продукція гормонів щитовидної залози з-за підвищеної її функції. Захворювання виникає на тлі психологічного стресу або на тлі алергічної реакції, в результаті щитовидна залоза збільшується в розмірах і починає синтезувати велику кількість гормонів (тироксину, трийодтироніну). Клінічно проявляється зниженням маси тіла, збільшенням частоти серцевих скорочень, перебоями в серці, порушеннями ритму і провідності, діареєю, болями в животі, дратівливістю, депресією, тремором, порушенням менструального циклу (аж до відсутності критичних днів).

Гіпотиреоз

Низька продукція гормонів щитовидної залози через зниження її функціональної здатності. Це призводить до порушення обмінних процесів, порушення роботи інших органів і систем.

Причинами розвитку є зменшення щитовидної залози, дефіцит йоду, порушення з боку гіпоталамо-гіпофізарної системи та інші. Клінічно гіпотиреоз проявляється ожирінням, одутловатостью особи, захриплим голосом, загальмованістю, низьким рівнем інтелекту, порушенням координації, непереносимістю холоду.

Крім цього, виникає біль у суглобах, печінка збільшується в розмірах, виникають запори і диспепсичні розлади (нудота, блювотний рефлекс). Волосся стають тьмяними і ламкими, швидко випадають. Нігті тонкі, расслаивающиеся мають поперечну смугастість.

Базедова хвороба

Захворювання аутоімунного походження, що характеризується гіперсекрецією гормонів щитовидної залози, що призводить до інтоксикації організму та розвитку тиреотоксикозу. Особливістю захворювання є генетична схильність, психічні травми, інфекційно-запальні патології, травми голови.

Клінічно проявляється порушенням ритму і провідності, застійної серцевої недостатності (набряки на ногах, скупчення рідини в черевній порожнині, набуханням шийних вен), високим рівнем пітливості, діарей. Крім цього, приєднуються тремор, тривожність, екзофтальм (патологічне розширення зіниць), нечасті кліпання очей, тремор повік, посилений блиск очей.

Тиреоїдит

Запальні зміни щитовидної залози. Причини виникнення включають в себе причини гіпо – та гіпертиреозу. Клінічно проявляється болючістю в шийної області, порушенням ковтання і осиплым голосом. У щитовидній залозі спочатку розвивається гіпертиреоз, який з часом переходить в гіпотиреоз.

Для діагностики даних захворювань проводять ряд комплексних досліджень, найважливішим з яких є ультразвукове дослідження щитовидної залози.

Як підготуватися

Специфічної підготовки до УЗД щитовидної залози у жінок не вимагається. Вона не пов’язана з травним трактом, тому не слід змінювати свій раціон харчування і дотримуватися дієти.

Коли заборонено дослідження?

Абсолютних протипоказань для проведення дослідження не існує. Але в деяких випадках проводити його не можна. При опіковому ураженні шкірних покривів шиї, при травмах шийного відділу (колотих, різаних, рубаних, при трахеотомії і коникотомии), при захворюваннях дерматологічного характеру, гнійно-запальних захворюваннях шкіри шийної області (стрептодермії, карбункул, фурункул та ін).

Коли краще робити ультразвукову діагностику

Строго визначеного часу проведення дослідження немає. Але краще всього проводити процедуру в ранкові години. Після отримання результатів, коли УЗД показує патологію, в разі необхідності можна відвідати ендокринолога, зробити ті чи інші лабораторні аналізи для підтвердження діагнозу.

Техніка

Щитовидна залоза локалізується на передній поверхні шиї у зручному для дослідження місці. Воно проводиться в положенні лежачи або сидячи. Спочатку на досліджувану область наносять гель, який є провідником. З допомогою спеціального лінійного датчика проводять по передній поверхні шиї. На моніторі апарата виникає зображення досліджуваного органу. Лікар вивчає анатомічні особливості щитовидної залози.

Норма

Нормальні розміри щитовидної залози у чоловіків і жінок різні. Об’єм щитовидної залози залежить від ваги. У нормі розмір органу не повинен перевищувати 18 см3. Щитовидна залоза має праву і ліву частки, між якими розташований перешийок. Частки повинні відрізнятися один від одного. Висота повинна бути дорівнює 4 см, ширина – 2, товщина – 2. Перешийок повинен бути менше 5 мм або дорівнює їм.

Контури щитовидної залози є рівними і безперервними. Якщо контури нечіткі, на апараті виникає зміна відтінку, значить, щільність залози змінена. Ехогенність – здатність відображати звуковий сигнал УЗД апарату. Вона може бути нормальною (при відсутності порушень, утворень і т. д.). Зниженою – при наявності кіст, пухлин. Підвищеній – за розростання фіброзної/сполучної тканини в щитовидній залозі.

Ультразвукове дослідження дозволяє визначити наявність пухлинних процесів

При наявності патології її колір стає більш інтенсивним. З допомогою ультразвукового дослідження виявляють вузли, що мають сферообразный вигляд. Лікар робить висновки про розмір, структуру і кровоносних судинах, якщо вони притаманні цим вузлам. Також можна завдяки контурах визначити характер – злоякісний або доброякісний. Крім дослідження самого органу, вивчають і довколишні лімфатичні вузли.

При наявності злоякісного процесу в будь-якому органі, не тільки в щитовидній залозі, можна вважати, що існують віддалені вогнища метастазування. При підозрі захворювань щитовидної залози, при виявленні її клінічної симптоматики, необхідно в обов’язковому порядку провести ультразвукове дослідження.