УЗД при вагітності

февраля 9, 2017

 

Вже на протязі багатьох років практично жодна вагітність не протікає без ультразвукового дослідження (УЗД), яке дозволяє оцінити якість розвитку ембріона на найбільш важливих для діагностики етапах. Завдяки простоті, неинвазивности і безболісності методу більшість жінок йдуть на обстеження з радістю і неприхованим приємним хвилюванням.

УЗД при вагітності для майбутніх батьків не тільки унікальна можливість познайомитися з малюком, але також дізнатися про його самопочуття і особливості розвитку. Тому слід дотримуватися суворих рекомендацій лікаря з приводу термінів проведення процедури і потурбуватися, щоб її здійснював кваліфікований фахівець допомогою сучасної апаратур

Зміст статті:

.

Цілі дослідження

Не проходить і дня, щоб вагітна жінка та її найближчі родичі не задавалися питанням: «Як розвивається малюк, і все в порядку з його здоров’ям?». Відповідь на нього отримати досить просто – для цього і існує скринінгове УЗД. Зручна і недорога процедура, яка виконується у всіх державних і приватних закладах, всього за кілька хвилин надасть повну інформацію про внутрішньоутробний розвиток плода і стан репродуктивних органів майбутньої матері.

Принцип ультразвукової діагностики побудований на вивченні відмінностей відображення коливань від тканинних структур і порожнин організму, заповнених різного виду рідинами. Дослідження проводиться при використанні ультразвуку частотою від 2 до 10 МГц, що є абсолютно нешкідливим як для дорослої людини, так і для ембріона, що розвивається, в порожнині матки.

Структури організму, володіють різним акустичним опором, і при впливі ультразвуковими хвилями, вони його або відбивають або поглинають в різній мірі. УЗД під час вагітності, так само як і у всіх інших ситуаціях, виконується за допомогою спеціального випромінювача, не доставляє ніякого дискомфорту ні майбутній мамі, ні дитині.

Можна сказати, що малюк взагалі нічого не відчує, лише деякі дослідники визначали незначне тепловий вплив, не приводить до зміни стану обох досліджуваних організмів. УЗД скринінг при вагітності передбачає ретельне вивчення анатомії зростаючого плоду, навколоплідних вод, плаценти, пуповини, матки і придатків. Основна мета такого обстеження – оцінка стану матері і майбутнього малюка, а також визначення наявності вроджених та спадкових аномалій плоду на різних етапах його розвитку.

Особливо важливо регулярне проведення діагностики у разі генетичної схильності до формування грубих патологій, несумісних з життям. УЗД плоду надає можливість дізнатися розміри малюка, кількість навколоплідних вод, цілісність плаценти, ступінь її старіння і місце прикріплення до маткової стінки. На більш пізніх термінах процедура допомагає встановити відповідність розмірів дитини родових шляхах, від чого буде залежати тактика розродження.

Увага! Результати ультразвукового дослідження плоду і органів жіночої репродуктивної системи дозволяють акушера-гінеколога скорегувати подальше ведення вагітності, а також підготуватися до майбутніх пологів.

Терміни проведення діагностики

За указом Міністерства охорони здоров’я кожна жінка за період виношування плоду повинна пройти УЗД скринінг не менше трьох разів. Це обов’язкові обстеження, які проводяться у визначені терміни, що дозволяють найбільш точно оцінити розвиток дитини та стан дітородних органів матері. Перше УЗД скринінг проводиться на 10-14 тижні вагітності, друге – з 20 по 24, і третя процедура приурочується до 32-34 тижні.

Крім цього, протягом усього періоду виношування можуть рекомендуватися позапланові ультразвукові обстеження. Від них не варто відмовлятися, так само як і надмірно турбуватися: таке призначення нерідко потрібна для уточнення діагнозу та розробки подальших заходів для підтримки нормального стану жінки і дитини. Хоча навіть зайва перестрахувальна процедура не принесе ніяких негативних наслідків.

Перше планове УЗД

Найважливішою місією УЗД першого триместру є рання діагностика вад розвитку дитини, не сумісних з життям або ведуть до важкої інвалідності. При підозрі на наявність грубих патологій у цей період призначаються додаткові інвазивні дослідження: аналіз амніотичної (навколоплідної) рідини, біопсія хоріона (майбутньої плаценти) та інші.

Діагностика вад на даному терміні дає можливість при необхідності перервати вагітність з найменшою шкодою для організму матері, ніж в більш пізніх періодах. Крім цього, існують критерії, які інформативні лише на даних терміни. Наприклад, вимірювання ширини комірцевого простору виконується тільки на 11-14 тижня, тоді як пізніше вже діагностичного значення не має.

З 15 тижня на величину цього розміру можуть вплинути на спадкові особливості. Наприклад, по всій імовірності, у високих батьків дитина народиться рослим, і його параметри будуть відрізнятися від середньостатистичних. Слід зазначити, що завдяки своєчасному проведенню УЗД на цих термінах у рази знизилося народження дітей з синдромом Дауна, про який свідчить збільшення комірцевої зони у плода та іншими хромосомними захворюваннями.

Друге планове УЗД

При нормальному розвитку вагітності друге заплановане обстеження проводять на 20-24 тижні. Так само як і при першій діагностиці, основна мета процедури – це виявлення вад розвитку. На даному етапі розміри органів (серця, нирок, печінки) дитини вже дозволяють лікареві проводити прицільну і детальний огляд і виявляти відхилення.

Крім цього, дуже важливою є можливість ретельного вивчення плаценти, що припускає оцінку її розмірів, виявлення присутніх кіст або відкладень кальцію, які можуть призводити до дисфункції. Ці параметри необхідні для подальшого спостереження вагітності, так як від якісних характеристик плаценти залежить ріст і розвиток плода, одержує через неї всі поживні речовини.

Виконується кількісна оцінка навколоплідної рідини, яка є своєрідним критерієм нормального протікання вагітності. Зменшення або збільшення буде свідчити про присутність патології та вимагати додаткових досліджень. На цьому терміні вже можна визначити стать дитини, але іноді це буває відомо і при першому УЗД. Доцільним вважається проведення на даному етапі і допплерографії, що в кілька разів підвищує інформативність ультразвукового дослідження.

Третє планове УЗД

При відсутності порушень від норми наступне – третє УЗД проводиться на 32-34 тижні, а доплерометрія – приблизно через місяць, так як патології кровообігу розвиваються поступово і значущими для діагностики стають пізніше. Якщо протягом цього строку не виявилися які-небудь ускладнення у жінки, наприклад, з’явилися відхилення в гемостазиограмме (аналіз на згортання), то раніше проводити допплерометрию не має сенсу.

При виявленні патологій (зниження кровотоку, відставання плода в розвитку) призначається необхідна терапія. Основними завданнями УЗ-діагностики 3 триместру є:

 • оцінка матково – і фетоплацентарного кровотоку;
 • уточнення розмірів дитини, та відповідність їх терміну;
 • визначення розташування плаценти і її зрілості;
 • положення плоду в маткової порожнини.

Останній пункт в цей час ще відносно умовний, так як дитина іноді перевертається на більш пізньому терміні, що може як полегшити (якщо правильне положення), так і ускладнити (при неправильному) процес розродження. При виявленні важких патологій, щоб врятувати дитину або мати, нерідко доводиться проводити стимуляцію і викликати передчасні пологи.

Позапланові УЗД

Даний вид обстеження може проводитися на будь-яких термінах, так як роблять УЗД і для підтвердження факту вагітності, і для пошуку патологій, пов’язаних з нездужанням жінки, і для підготовки до ведення пологів. Тому перше дослідження найчастіше виконують задовго до планових термінів, тобто 10-14 тижнів. І також процедура необхідна при наявності порушень менструального циклу, регулярних затримок, з-за яких жінка не може завагітніти.

Приводів для ранньої діагностики досить багато, до них відносяться наступні:

 • болі різної інтенсивності внизу живота;
 • кров’янисті виділення із статевих органів;
 • ЕКО-запліднення (для контролю і уточнення);
 • підозра на внематочное прикріплення плодового яйця;
 • пороки розвитку ембріона при минулих вагітностях;
 • розвивається вагітність (невідповідність розмірів матки передбачуваному терміну);
 • підозра на многоплодное зачаття (нерідко трапляється при стимуляції овуляції);
 • невиношування вагітності в анамнезі (якщо була розвивається або викидень).

Крім УЗД діагностики вагітності на ранніх термінах, процедура нерідко виконується і в більш пізніх періодах. Не слід забувати, що вчасно зроблене обстеження може запобігти серйозні ускладнення як в організмі матері, так і плода. Найпоширеніші причини позапланового УЗД вагітних – це скарги на болі внизу живота, які супроводжуються кров’яними виділеннями і невідповідність маткових розмірів встановленого терміну.

Крім цього, практично завжди лікар відправляє жінок в положенні на позапланову діагностику, якщо підозрює підтікання навколоплідних вод, чи потрібно уточнити стан шийки матки, а також положення дитини. При визначенні недостатньою його активності в 2 або 3 триместрі УЗД плоду також стає необхідною умовою.

Важливо! У таких ситуаціях жінці потрібно якомога швидше виконати всі рекомендації лікаря. Адже можливо патологія вимагає негайної медичної допомоги, та своєчасне обстеження є чи не єдиним шансом на подальший благополучний розвиток малюка.

Сучасні можливості дослідження

Новітні технології дозволяють проводити ультразвукову діагностику різних видів. У державних поліклініках вагітним, як правило, роблять процедури формату 2D, тобто плід і жіночі статеві органи вивчаються у двох вимірах – по висоті і ширині. В результаті у лікаря виводиться на екран плоске чорно-біле зображення, так зване фото УЗД плоду. Таке обстеження виконується на будь-яких термінах, і дозволяє отримати основну інформацію про протікання вагітності.

Тривимірне, або 3D УЗД – більш сучасний і досконалий метод, що надає об’ємне кольорове голографічне зображення. Такий спосіб дає можливість розгледіти риси маленького личка і навіть його міміку. Головна перевага даного виду УЗД – це отримання високоякісних матеріалів, тобто чіткої картинки плода.

При цьому частота, інтенсивність, потужність ультразвукових коливань залишається така ж, як і при звичайній процедурі. Єдиний мінус дослідження – це його тривалість. Якщо 2D процедура проводиться за 15-20 хвилин, то при тривимірному УЗД на неї витрачається не менше 50 хвилин.

4D УЗД в чому ідентично тривимірному. Різниця полягає у присутності четвертого виміру – реального часу. В ході чотиривимірного дослідження можливо не тільки розглянути малюка в русі, але записати на DVD його перекиди. Виходить, що після такої діагностики у майбутніх батьків будуть не тільки фото дитини, але і його перша відеозапис.

Рекомендація батькам. 3D і 4D УЗД краще робити на 2 планової діагностики, коли у малюка з’явиться міміка. Даний вид послуг пропонує майже кожен приватний діагностичний центр, і для того, щоб вибрати підходящий, можна прочитати відгуки на їх сайтах.