Плоский епітелій у сечі

ноября 25, 2017

Сеча при лабораторному дослідженні дає можливість отримати майже стільки ж інформації, як і при вивченні зразка крові. При цьому для її забору не потрібно робити проколи вени і шкіри, яких часто намагаються уникнути недовірливі пацієнти.

При проведенні аналізу визначається досить багато параметрів, що описують основні характеристики, так і більш специфічні, здатні вказати на патології функціонування якоїсь окремої системи. Наприклад, якщо показник плоского епітелію в сечі завищений, то в більшості випадків це пов’язано з різними захворюваннями сечовидільної системи. Хоча у певних ситуаціях його незначне збільшення не буде розраховуватися як відхилення.

Зміст статті:

Що таке плоский епітелій?

Епітелій – це тонка тканина, роль якої полягає в покритті внутрішніх органів і в забезпеченні певного переліку функцій, наприклад, таких як захисна і обмінна. Плоский епітелій відноситься до різновиду клітинних структур, складових оболонку органів сечостатевої системи. Цей шар є поверхневим, він вистилає сечовий міхур, нижні відділи сечоводів і стінки простати у чоловіків.

Крім плоского епітелію в органах сечовиділення, присутні ще два види шарів – перехідний і нирковий. Перший з них вистилає верхні відділи сечоводів, виводять протоки простати і стінки ниркових мисок, а другий – покриває ниркові канальці, будучи при цьому паренхиматозными клітинами.

Всі перераховані види тканин можуть виявлятися під час лабораторної діагностики урини. Причому наявність епітеліальних клітин плоского типу не завжди буде розцінюватися як патологія, тоді як виявлення перехідного або ниркового вкажуть лікаря на присутність захворювання сечовидільної системи.

Увага! В окремих випадках масаж передміхурової залози може стати причиною появи в аналізі сечі клітин перехідного епітелію.

Нормальні показники плоского епітелію в сечі

Відразу слід зазначити, що ідеальним варіантом для всіх вікових і гендерних категорій пацієнтів вважається, якщо епітеліальні клітини будь-якого виду в сечі відсутні. Але при цьому невеликий вміст плоского епітелію в окремих випадках також не буде ставитися до патології.

У жінок

Через особливості будови жіночої сечовивідної системи (більш коротка уретра, ніж у чоловіків), при інтерпретації результатів аналізу враховується, що в сечу можуть потрапляти клітини плоского епітелію. Тому у жінок вміст даного виду тканинних складових вважається в нормі до 3-4 одиниць у полі зору.

Іноді в осіб слабкої статі спостерігається незначне перевищення значень, але це може бути пов’язано з недостатньо якісним проведенням гігієнічної підготовки перед здачею аналізу. І також це буває при попаданні плоского епітелію з матки або піхви. В такому випадку доведеться повторити обстеження, щоб уникнути недостовірних результатів.

Якщо аналіз показав велику кількість клітин плоского епітелію, то це, швидше за все, означає, що в сечовому міхурі або уретрі розвивається запальний процес, який вимагає негайної медичної допомоги. Жінкам у період менструації здавати аналізи сечі не рекомендується, так як виділення з піхви можуть потрапити в зразок, з-за чого результати не будуть правильними.

У чоловіків

У сильної статі, якщо порівнювати з жінками, показники 1-2 одиниці в полі зору будуть розцінені як перевищення, тому як в нормі у чоловіків клітин плоского епітелію бути не повинно. Найчастіше вони з’являються внаслідок розвитку запальних процесів уретрального каналу або нижніх ділянок сечоводів.

У новонароджених

У новонародженого немовляти в сечі може відзначатися багато епітеліальних клітин, причому не тільки плоского, але також перехідного і ниркового. Це пов’язано з тим, що організм малюка, і зокрема сечовидільна система, ще перебуває на стадії формування.

Тому у немовляти нормою плоского епітелію в сечі буде вважатися і показник, що досягає 3-5 одиниць. По мірі дорослішання дитячий організм пристосовується до життя поза утроби матері, і відповідно, процес формування органів сечовиділення завершується.

В результаті чого оновлення клітинних структур відбувається набагато повільніше, що і виглядає в аналізі сечі як зниження значень плоского епітелію. Найчастіше даний показник у дітей старшого віку зменшується до 2-3 одиниць, а іноді навіть спадає на абсолютну норму, тобто стає рівним нулю. Детальніше про появу плоского епітелію в сечі у дитини можна прочитати в цій статті.

У вагітних

Жінки в період виношування плоду – ще одна категорія, у якій значення можуть бути підвищені. Такі зміни не відносяться до патологічних, і пов’язані вони з особливими станами при вагітності. Основним чинником збільшення показника плоского епітелію в даній ситуації є підвищене навантаження на органи сечовидільної системи.

Крім цього, в організмі матері відбувається безліч змін, зумовлених ростом і розвитком дитини, що, безумовно, позначається на майже всіх функціональних системах. Тому, коли у вагітних клітини плоского епітелію в сечі не перевищують значення 5 одиниць, то це визначається як норма, і ніяких лікувальних заходів не потрібно.

Якщо у жінки в положенні при здачі загального аналізу сечі з’ясувалося, що показник плоского епітелію в урині знаходиться на позначці 5-10 одиниць у полі зору, то це необов’язково буде вважатися патологією. Але при цьому вагітна повинна проходити регулярні обстеження, щоб не пропустити розвитку захворювань.

Важливо! Всі значення понад 10 одиниць однозначно відносяться до патологічних і вимагають подальшої розгорнутої діагностики з подальшим призначенням необхідної терапії.

Чому підвищується показник?

Враховуючи місце розташування плоского епітелію, лікаря нескладно зробити висновок про локалізації патологічного вогнища в разі, якщо даний показник перевищено. Причини збільшення чисельності цих клітин у сечі досить різноманітні, але з них основну групу складають інфекційні захворювання, такі як уретрит, цистит, простатит та інші.

Уретрит

При запаленні уретрального (сечовипускального) каналу – уретриті – у більшості пацієнтів в ході дослідження сечі відзначається підвищення значень плоского епітелію. Захворювання може мати як інфекційної, так і неінфекційну природу. Основними і найбільш вираженими симптомами уретриту є:

 • біль і печіння під час сечовипускання;
 • виділення слизові, гнійні) з уретри;
 • відчуття тяжкості в паховій області.

Найчастіше у чоловіків уретрит протікає більш яскраво виражено, доставляючи хворому сильний дискомфорт, тоді як у жінок його прояви, як правило, слабкіше. Тому представниці слабкої статі іноді просто не реагують на ознаки, з-за чого не проходять курс терапії, і захворювання може з часом перейти в хронічну форму.

При підозрі, що уретрит розвинувся внаслідок ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом), необхідно відвідати венеролога. Якщо ж таких підозр не виникає, то слід звернутися до уролога, де після консультації будуть призначені додаткові методи обстеження, і потім відповідна терапія.

Цистит

Високий показник плоского епітелію також може свідчити про запалення сечового міхура – цистит. У осіб жіночої статі таке захворювання виникає набагато частіше, ніж у чоловіків. Оскільки перші мають більш коротку уретру, розташовану близько до анального отвору, з-за чого бактерії кишечника можуть потрапляти в неї, викликаючи інфекцію.

До симптомів циститу відносяться:

 • ниючі болі і важкість у паху;
 • відчуття розпирання внизу живота;
 • болі і різі при сечовипусканні;
 • підвищення температури тіла;
 • гематурія (поява крові в сечі).

Останні два пункти найчастіше характерні для протікання захворювання у важкій формі, коли всі симптоми яскраво виражені, і доставляють пацієнтові значний дискомфорт. Терапія цього захворювання полягає в строгій дієті (виключається солоне, гостре), постільному режимі, рясному питво і прийомі антибактеріальних препаратів.

Простатит

У осіб чоловічої статі поява плоского епітелію також може наштовхнути лікаря на думку про розвитку простатиту – запалення передміхурової залози. Це захворювання є досить поширеним і найчастіше вражає чоловіків у віці після 40 років. Причини виникнення простатиту великі, це може бути:

 • малорухливий спосіб життя;
 • попадання інфекції;
 • гормональний збій;
 • надмірна вага і т. д.

Основними симптомами захворювання є прискорене сечовипускання супроводжується болями, підвищення температури тіла, в окремих випадках можливі болі при акті дефекації. Терапія простатиту досить складний і ємний процес, особливо при запущеній формі. Тому при перших симптомах слід відвідати уролога і пройти курс обстеження і належного лікування.

Найбільш поширені запальні захворювання, що супроводжуються збільшенням кількості в сечі клітин плоского епітелію

Нефропатія

Нефропатія не відноситься до групи захворювань, що цей термін позначає загальні порушення діяльності нирок, поєднується із зміною їх структури. Даний стан може розвинутися в результаті тривалого прийому певних медичних препаратів, порушення метаболізму, інтоксикації, пухлини і ін

Симптоми нефропатії найчастіше проявляються поступово: до них відносяться слабкість, спрага, больові відчуття в попереку. Якщо на ці прояви не звертати уваги, через деякий час у пацієнта розвивається артеріальна гіпертензія, і з’являється набряклість. У важких випадках справа може закінчитися нирковою недостатністю і навіть летальним результатом.

Така патологія важко піддається терапії і практично ніколи повністю не виліковується, але при періодично проведених курсах лікування вдається підтримувати пацієнтам відносно стабільний стан. Для цього хворих госпіталізують в стаціонар і по можливості намагаються усунути причину, що викликає ці порушення.

Додаткові методи діагностики

Виявлення в сечі пацієнта великої кількості клітин плоского епітелію практично завжди означає присутність будь-якого патологічного процесу, найчастіше запального характеру. Іноді навіть одиничний епітелій свідчить про те ж саме, просто захворювання, наприклад, ще знаходиться на ранній стадії, або протікає в легкій формі.

Щоб правильно виставити діагноз і підібрати адекватну терапію, лікар призначає додаткові методи обстеження. Обов’язково в цей перелік входить загальний аналіз крові, УЗД сечового міхура і уретри. Якщо крім плоского епітелію в сечі виявляється перехідною або нирковий, то також ультразвуком обстежуються нирки, сечоводи. Іноді вдаються до КТ або рентгенографії.