МРТ черевної порожнини – один з найбільш інформативних методів, що забезпечує швидку і безболісну діагностику всіх органів, що знаходяться не тільки в очеревині, але і заочеревинному просторі. Завдяки можливостям, пов’язаних з особливостями процедури, лікарям вдається отримати повну картину стану здоров’я досліджуваної області в різних площинах.

Зміст статті:

 

Які внутрішні органи можна обстежити за допомогою МРТ?

 

Принцип роботи магнітно-резонансного томографа полягає у впливі електромагнітного поля на атоми водню, що знаходяться в клітинах різних органів. З чого випливає, що порожнисті органи черевної порожнини, такі як шлунок і кишечник, МРТ (магнітно-резонансна томографія) візуалізувати нездатна.

Але решта органів черевної порожнини і заочеревинного простору (ОЧП та ЗП) при МРТ відмінно проглядаються не тільки в різних площинах, але і на різній глибині. В процесі процедури вивчаються особливості будови та наявність патологічних змін у печінці, підшлунковій залозі, жовчному міхурі, селезінці, органах малого тазу і сечовивідної системи – нирок, наднирників, сечоводів.

Крім цього, МРТ органів черевної порожнини і заочеревинного простору дозволяє досліджувати підшлункові і жовчовивідні протоки, кровоносні судини, нервові волокна і лімфатичні вузли, розташовані на досліджуваному ділянці. Великий обсяг отриманої інформації забезпечує швидке розпізнавання патологічних процесів і їх вплив на прилеглі тканини або органи.

Коли рекомендовано пройти МРТ?

 

Процедуру призначають у багатьох випадках, тому що показує МРТ черевної порожнини практично всі патології, відомі на поточний момент медицині. До них відносяться запальні, інфекційні, деструктивні, дистрофічні, онкологічні процеси, а також аномалії розвитку органів як вроджені, так і придбані. Магнітно-резонансна томографія порожнини очеревини дає можливість оцінити розмір просвіту судин і проток печінки, жовчного міхура та підшлункової залози.

Відповідно МРТ органів заочеревинного простору візуалізує нирки, сечовивідні шляхи та розташовані в даній області судини і нервові утворення. Так як діагностика електромагнітними полями зовсім недешева, у більшості випадків спочатку при наявності ознак захворювань призначаються інші менш затратні методи, наприклад, УЗД або рентген.

І лише коли ці процедури не дали інформації для постановки діагнозу необхідно уточнити достовірність отриманих матеріалів дослідження, з’являється потреба в МРТ. Процедура часто стає необхідною перед виконанням оперативного втручання, наприклад, для точного визначення меж і характеру новоутворень. Також МРТ черевної порожнини дозволяє перевіряти хід післяопераційного і терапевтичного процесу.

Для онкологічних хворих діагностика, така, як МРТ, є оптимальним варіантом, не дає додаткової променевої навантаження, чим вигідно відрізняється від КТ (комп’ютерної томографії). А от визначити наявність і тип конкрементів (каменів) у жовчному міхурі, нирках, їх протоках і сечоводах з її допомогою неможливо, так як солі кальцію не мають атомів водню і не візуалізуються при МРТ.

Для пацієнтів, які мають ниркову недостатність або алергію на урографін і його аналоги, не дозволяють провести урографію з застосуванням контрастування, МРТ вважається чи не єдиним способом обстеження.

Які захворювання діагностуються при обстеженні?

 

МРТ черевної порожнини і заочеревинного простору покаже всі патологічні зміни, що виникають у даній області. Тому лікарі в більшості випадків для уточнення встановленого діагнозу та уникнення помилок або неточностей при призначенні терапевтичних методів рекомендують пройти це обстеження.

Отже, діагностування показано:

 • при аномальному розвитку – збільшення або зменшення, зміну форми та структури;
 • виявлення запальних процесів (для уточнення їх локалізації);
 • судинних захворюваннях – аневризми, тромбози;
 • тканинних патологіях – дистрофія, цироз, фіброз, некроз;
 • при пошкодженні області живота, травмах, ударах, розриві органів;
 • скупчення рідини в черевній порожнині – асциті;
 • доброякісних новоутвореннях – кістах, гиперплазиях, ліпома, аденомах;
 • злоякісних процесах (для визначення первинних осередків і метастазів).
МРТ внутрішніх органів черевної порожнини виявляє онкологічні вогнища на ранніх стадіях, що дає можливість вчасно розпочати лікування, збільшуючи шанси на сприятливий прогноз.

Підготовка до дослідження

 

Щоб МРТ внутрішніх органів, розташованих в черевній порожнині та заочеревинному просторі, дала максимально точні зображення обстежуваних ділянок, пацієнту необхідно заздалегідь готуватися до процедури. У підготовчий процес входить дієта, що сприяє зниженню газоутворення і бродіння, очищення кишечника і прийом необхідних за показаннями препаратів.

Дієта для зниження метеоризму

 

Щоб звести до мінімуму процес газоутворення в шлунку і кишечнику необхідно за 3-4 дні до планованого дослідження почати дотримуватися наступних правил харчування. По-перше, необхідно виключити продукти, що викликають процес утворення газів, і, по-друге, слід перейти на режим дрібного харчування. До забороненої їжі, що сприяє виникненню метеоризму, відносяться:

 • сирі овочі і фрукти, бобові;
 • здоба, солодощі і чорний хліб;
 • жирні види м’яса, риби, сирів;
 • соління, копченості, гостра, смажена їжа;
 • кисломолочна продукція (виняток сир);
 • газовані напої і вода, алкоголь;
 • міцні наваристі супи і бульйони.

Цю їжу необхідно по можливості повністю виключити з раціону або звести її вживання до мінімуму, ну це тільки в крайніх випадках і з дозволу лікуючого лікаря. Своє меню на час підготовки до комп’ютерної діагностики магнітним полем потрібно скласти:

 • з нежирних сортів м’яса, риби, відварних або приготованих на пару;
 • овочевих відварів, неміцних м’ясних бульйонів і супів з них;
 • знежиреного кефіру або молока – не більше 2 склянок на день;
 • слабкого чаю, киселів, компотів і негазованої води;
 • відварених яєць – не більше 1 штуки в день;
 • нежирних видів сиру і сиру.

Процес газоутворення зменшується не тільки завдяки правильному харчуванню, також підготовка передбачає дробове харчування, що полягає в частих, не менш 5-6 разів, але невеликих прийомів їжі. Якщо пацієнт прийде на процедуру недостатньо якісно підготовленим, тоді часто трапляється, що показує МРТ заочеревинного простору і черевної порожнини недостовірну картину через присутніх газів.

При метеоризмі, в газах, які накопичуються в кишечнику, водень становить близько 47%, що обов’язково буде візуалізовано при проведенні діагностики. Лікар, що описує знімки, в результаті не зможе дати остаточної інтерпретації, і доведеться проводити дорогу МРТ повторно.

Очищення кишечника

 

Напередодні перед МРТ слід спорожнити кишечник, і оптимально це зробити ввечері. У разі схильності пацієнта до запорів можна скористатися будь-якими проносними засобами починаючи від народних методів і закінчуючи лікарськими препаратами. Для очищення товстої кишки підійде соняшникова олія, настоянка крушини, сени, сульфат магнію, або ж препарати Гутталакс, Сенаде та інші. У разі неефективності прийнятих коштів, вранці перед процедурою потрібно поставити очисну клізму або мікроклізму.

Прийом медичних препаратів

 

За день до обстеження потрібно почати приймати адсорбенти – Активоване або Білий вугілля, Мезим, Ентеросгель – це допоможе знизити газоутворення і бродіння. За півгодини до початку процедури слід прийняти препарат спазмолітичної дії – Но-шпу (1-2 таблетки). У разі коли пацієнт постійно приймає певні лікарські засоби слід заздалегідь проконсультуватися з лікарем, так як перед дослідженням 4-6 годин не можна пити рідину і 6-8 годин не можна нічого їсти. При необхідності провести МРТ в екстреному порядку, процедуру роблять без підготовки.

МРТ з контрастним підсиленням

 

Коли потрібна якісна візуалізація пухлинних вогнищ, ділянок з порушенням кровообігу (ішемії), запальних і фіброзних процесів, призначається МРТ з контрастом. Внутрішні органи, розташовані в черевній порожнині, в більшості ситуацій досліджують таким способом. При цьому вводиться внутрішньовенно один з препаратів, створених на основі солей гадолінію, таких як Гадовист, Магневист, Омнискан та інші.

При попаданні контрасту в кровоносні судини, відбувається їх фарбування та накопичення в різних тканинах органів. При цьому швидкість накопичення і виведення речовини безпосередньо залежать від тканинного кровопостачання та інтенсивності метаболізму. Перед такою процедурою обов’язково проводиться тест на чутливість пацієнта до використовуваного препарату, щоб уникнути появи алергічних реакцій. Введення контрастної речовини протипоказано пацієнтам з нирковою недостатністю, а також вагітним і годуючим жінкам.

Діагностичний процес

 

Процедура абсолютно безболісна і нешкідлива, існують лише два чинники, здатні зробити процес трохи некомфортним. Це шум працюючого апарату і вимога максимальної нерухомості пацієнта. Але і в першому, і в другому випадку проблема вирішувана – для зниження шумового ефекту видаються навушники і обстежуваного фіксують спеціальними ременями і валиками. Після того як пацієнт розташувався на апаратній столі-кушетці і його зафіксували, кушетка заїжджає в тунель томографа і починається сканування.

Для людей, які страждають на клаустрофобію, рекомендується проведення процедури на томографах з відкритим контуром – це дозволяє їм комфортно пройти настільки неприємне, у зв’язку з боязню, обстеження. Про це свідчать численні відгуки таких пацієнтів. В апараті є двосторонній зв’язок, за якою діагност може коментувати хід дослідження, тим самим тримаючи пацієнта в курсі, а обстежуваний, в свою чергу, може в будь-який момент попросити перервати процедуру, якщо у нього раптом почнеться паніка.

Також можна взяти з собою на діагностику когось із близьких, щоб вони знаходилися в діагностичному кабінеті, забезпечуючи моральну підтримку пацієнта. Обстеження триває від 30 до 60 хвилин, а якщо ж процедура проводиться із застосуванням контрасту, то процес затягується майже в два рази. По закінченні пацієнт може почекати пару годин і йому видадуть на руки результати діагностування, розшифровані і описані лікарем у вигляді знімків і запису на цифрових носіях.