МРТ гіпофіза

октября 24, 2017

МРТ гіпофіза – нешкідливий і не інвазивний метод дослідження при використанні магнітного поля. Обстеження дозволяє за короткий термін отримати вичерпну інформацію про стан та можливі порушення органу, що забезпечує вибір максимально відповідної терапевтичної тактики.

Зміст статті:

Що таке гіпофіз і його значення для організму?

Незважаючи на малі розміри та вагу органу – не більше 17 мм і менше 1 г, гіпофіз є головною залозою людського організму, виробляє гормони, що відповідають за злагоджену роботу всієї ендокринної системи. Гіпофіз розташований в основі головного мозку в ділянці, що має назву «турецьке сідло» і умовно поділяється на передню і задню частини. Передня частина органу займає близько 80% від загального об’єму залози і в ній продукується основна частка гормонів, що включає в себе і соматотропін – гормон росту. Задній ділянка є своєрідним накопичувачем гормонів гіпоталамуса (ділянки проміжного мозку).

Функції гіпофіза безпосередньо пов’язані з особливостями його частин. Передня відповідає за розвиток і зростання всього організму, а також за стимуляцію діяльності інших ендокринних залоз. Задня є стимулятором гладкої мускулатури судин, і безпосередньо впливає на реабсорбцію – процес транспортування речовин з нирок в кров. Будь-яка зміна в діяльності гіпофіза може привести до серйозних захворювань – так, результатами порушення в його роботі є гігантизм, карликовість, деякі типи ожиріння, безпліддя, нецукровий діабет та інші.

Тому призначення обстеження, такого як МРТ, в більшості випадків повністю виправдано. Раніше, до того як була винайдена магнітно-резонансна томографія, діагностика пухлин гіпофіза була недоступна. УЗД не проходило крізь кістки черепа, а КТ – не давала повної картини з найменшими подробицями. Відкриття МРТ стало найбільшим проривом у дослідженні новоутворень в гіпофізі.

Коли потрібне проведення МРТ гіпофіза?

Дана діагностика показана людям з ознаками ендокринних порушень. Найчастіше подібна симптоматика стає результатом розвитку патологічних процесів у гіпоталамусі або гіпофізі.

Показання для призначення МРТ гіпофіза наступні:

 • головні болі неясної етіології, які характеризуються сталістю і відсутністю конкретної локалізації;
 • розлад зорової та глазодвигательной функцій з невстановленими причинами;
 • порушення обміну речовин (явні зміни маси тіла, що не мають конкретного обґрунтування);
 • зміни в аналізах рівня гормонів – соматотропіну, тиреотропіну, пролактину та інших;
 • прояви акромегалії (збільшення кінцівок і рис особи), синдрому Іценко-Кушинга (виражене ожиріння з розтяжками шкіри) та інших гормональних патологій;
 • порушення ерекції у чоловіків і менструального циклу у жінок;
 • відхилення в роботі інших ендокринних залоз;
 • підозри на наявність новоутворення і порожнечу в турецькому сідлі.

Процедура вже протягом багатьох років вважається незамінним у діагностиці новоутворень малих розмірів, тому що показує МРТ пухлини гіпофіза від 4-5 мм. Завдяки можливості отримання зрізів через кожні 2-3 мм і створення тривимірної моделі органу, в процесі діагностування можна виявити всі існуючі патології.

Одним з найбільш частих показань до проведення цього обстеження є кіста і аденома (доброякісна пухлина) гіпофіза. МРТ здатне показати навіть мікроаденоми – новоутворення розміром менш 10 мм.

Крім цього при процедурі відмінно візуалізуються навколишні тканинні структури – нервові, м’язові волокна і судинна мережа. При підвищенні пролактину, виявленому в лабораторних аналізах, також буде призначено обстеження гіпофіза магнітними полями, так як часто це пов’язано з його патологією і для жінок загрожує безпліддям.

Перевищення норми цього гормону призводить до порушення місячного циклу, створюючи перешкоду для овуляції. Процедура проста по своєму виконанню і абсолютно безболісна для пацієнта. Спеціальна підготовка не потрібна, винятком є МРТ з контрастним підсиленням. Такий спосіб часто застосовується для виявлення новоутворень, оцінки їх структури, меж та взаємодії з оточуючими тканинами.

Особливості підготовки до процедури

Дослідження з контрастуванням проводиться із застосуванням спеціальних препаратів, створених на основі солей гадолінію – Омнискан, Гадовист, Магневист та інші. Препарати вводяться внутрішньовенно, вони накопичуються в крові і фарбують судинну мережу і тканини новоутворення, дозволяючи детально візуалізувати його характеристики. Сама речовина гадоліній не вважається небезпечним для організму, але все ж існує категорія людей, у яких може бути алергічна реакція на його введення. Тому попередньо завжди проводиться тест на чутливість до препарату, і якщо у пацієнта виявляється реакція, то тактику обстеження доводиться координувати, застосовуючи альтернативні методики.

Протипоказання для проведення МРТ гіпофіза з контрастом нечисленні, але все-таки є. До них відноситься, крім алергії, ниркова недостатність, вагітність, лактаційний період. Хоча якщо лікар вважатиме, що без обстеження здоров’ю матері загрожує більша небезпека, ніж від гадолінію, то процедуру однозначно потрібно зробити. В такому випадку, матері-годувальниці слід утриматися від грудного вигодовування 1-2 доби, поки препарат повністю не вийде з організму, щоб він не зміг завдати шкоди дитині.

Перед тим як роблять МРТ з контрастом за 4-5 годин не можна пити і за 6-8 приймати їжу щоб уникнути нудоти або блювоти під час процедури.

Проведення обстеження

Безпосередньо перед діагностуванням пацієнту слід зняти з себе всі предмети, що містять метал – прикраси, годинник, окуляри, знімні протези і слухові апарати, а також одяг з замками чи залізними гудзиками. Краще заздалегідь продумати варіант одягу, щоб не роздягатися при процедурі. У деяких приватних клініках видається спеціальна одноразова сорочка для зручності обстежуваного.

Пацієнту пропонується розташуватися в положенні лежачи на спині. Для забезпечення повної нерухомості голову фіксують спеціальним кріпленням. Потім рухома кушетка томографа засувається в тунель до досліджуваного рівня і починається сканування. Робота апарату супроводжується досить сильним шумом. Щоб зменшити цей негативний ефект видаються навушники або можна скористатися берушами.

Діагностика триває не більше 20-30 хвилин, а при застосуванні контрастної речовини до години. По закінченню процедури приблизно через 1-2 години на руки видаються результати дослідження, і лише в особливо складних або спірних випадках розшифровка може затягнутися на більш тривалий час. Процедура не дає ніяких негативних наслідків на організм, тому пацієнт відразу після її завершення може залишати лікувально-діагностичне установа, займатися своїми справами і навіть управляти технікою, наприклад, автомобілем. На практиці зафіксовано дуже мало випадків нудоти або загального дискомфорту, після проведення обстеження.

Нормальні параметри гіпофізу, які визначаються при МРТ

У нормі на знімку, створеному у фронтальній площині, гіпофіз має прямокутну форму. Нижній його край нагадує турецьке сідло, а верхній може бути опуклим, горизонтальним або увігнутим. Передньо-задній і право-лівий параметри залози ідентичні розмірам турецького сідла, а вертикальний може мати діапазон від 4 до 8 мм при різних патологіях.

У підлітковому віці довжина по вертикалі може зростати до 9-10 мм, а у жінок ближче до кінця періоду виношування і після пологів іноді збільшується до 10-12 мм. На фронтальній проекції заліза в основному симетрична – легкі відхилення в більшості випадків вважаються нормою. Воронка гіпофіза в ідеалі розташовується по серединній лінії, її невелика зміна без наявності структурних відхилень і патологій прирівнюється до норми.

Ознаки захворювань гіпофіза на результати МРТ

Синдром порожнього турецького сідла проявляється на МРТ як витончення і розподіл залози по дну кісткового освіти. При цьому спостерігається провисання цистерни зорового перехреста в порожнину сідла. На знімках, створених у передньо-задній проекції, гіпофіз має вигляд серпа з товщиною не більш 2-3 мм.

Новоутворення гіпофіза і зорового перехреста, виявлені на зображеннях МРТ, зустрічаються різних розмірів:

 • до 10 мм – микроаденома;
 • 10-30 мм – макроаденома (пухлина менше 10 мм називається також, якщо поширюється за межі турецького сідла);
 • мезоаденома – вид макроаденоми розмірами 10-22 мм, не виходить за межі сідла;
 • 30 мм і більше – гігантська аденома.

Також за допомогою МРТ гіпофіза лікаря нескладно зробити висновок про наявність і особливості менигиомы, герминомы, краніофарінгіоми та інших видів новоутворень. Пухлини гіпофіза можуть локалізуватися не тільки в області турецького сідла, але і проростати в шлуночки мозку, кісткові пазухи, кавернозні синуси, носові ходи. На знімках всі подібні патології будуть помітні. До непрямими ознаками новоутворення гіпофіза відносяться:

 • неоднорідність структури в окремій ділянці;
 • асиметрія його меж;
 • зсув воронки від серединної лінії;
 • деформація дна кісткового освіти (турецького сідла).
Ці дані не дадуть достатньо інформації для постановки діагнозу – для визначення захворювання необхідно додати комплексне вивчення загальної клінічної картини і матеріалів динамічного дослідження.

Нецукровий діабет неясної етіології на МРТ визначається за присутності гіперінтенсивного сигналу від задньої частини гіпофіза (нейрогипофиза), а на Т1-ВІ відсутня. Захворювання викликається дефіцитом вазопресину, що виробляється в гіпоталамусі. Така патологія може розвинутися при наявності запального або онкологічного процесу в гіпофізі або гіпоталамусі.

Дефіцит соматотропіну на МРТ може проявлятися одним або кількома ознаками: характерна тріада – гіпоплазія (недорозвинення) передньої частки, ектопія (нетипове розташування) задньої частки, гіпоплазія або аплазія (відсутність) ніжки залози (зустрічається у 40% випадків), гіпоплазія залози (характерна для третини пацієнтів), симптоми порожнього турецького сідла (зустрічаються у кожного п’ятого хворого). У 10% обстежуваних з даною патологією зміни гіпофіза взагалі не діагностуються.