Грудний відділ хребетного стовпа через свого центрального розташування відповідає за багато процесів життєдіяльності людського організму. Будь-яке порушення, що виникає в цій сфері, може призвести до численних порушень функціонування органів. Щоб вчасно розпізнати патологію при наявності навіть малопомітних ознак призначається МРТ грудного відділу хребта – обстеження, здатне встановити діагноз в найкоротші терміни. Завдяки безболісність і нешкідливість процедури її призначення є оптимальним для більшості випадків

Зміст статті:

Можливості МРТ

Магнітно-резонансна томографія – високоінформативний метод, який забезпечує детальне вивчення у багатьох площинах кісткових, м’яких структур і кровоносних судин. Це дозволяє діагностувати всі тканини, що утворюють хребет, включаючи нервові волокна і хрящові освіти. Хребетний стовп – складний механізм людського тіла, що включає багато різних тканинних субстанцій.

Завдяки можливостям магнітного поля, покаже МРТ грудного відділу хребта практично всі існуючі в даній області патологічні процеси, відомі на сьогоднішній день медицині. Процедура здатна показати наявність вроджених та набутих вад розвитку хребців, порушення кровотоку в судинах, ураження компонентів хрящових дисків і тканин, розташованих в безпосередній близькості від хребта.

Добре візуалізуються нервові корінці і дрібні суглоби, що робить обстеження одним з лідерів діагностичної практики. Метод застосовується не тільки як спосіб, що допомагає виявити захворювання, а й для з’ясування особливостей патологічного ділянки і його конкретної локалізації перед проведенням операції. І звичайно ж, діагностика незамінна при контролі призначеної терапії та розвитку або регресу хвороби.

Коли необхідно МРТ грудного відділу?

Причин для призначення обстеження з використанням магнітного резонансу досить багато зважаючи широкого діагностичного спектру процедури, але в основному лікар буде орієнтувати пацієнта на її проходження за наявності:

 • болі, характерною для захворювань серця;
 • міжлопаткового дискомфорту;
 • грудної оперізує біль;
 • порушення функції статевих органів;
 • скутості і оніміння в грудній клітці;
 • міжреберної невралгії (біль при защемлення нервів);
 • дискомфорту в печінковій та епігастральній областях, посилюється при фізичних навантаженнях.

При больових відчуттях в області серця обов’язково буде призначена МРТ грудного відділу

У більшості випадків перераховані вище симптоми є підтвердженням підозр лікарів на патологію обстежуваної області, тому що показує МРТ грудного відділу хребта:

 • деструктивно-дегенеративні зміни в хребцях і дисках;
 • інфекційні та запальні захворювання хребта;
 • судинні порушення (крововиливи) спинного мозку;
 • вроджені аномалії спинного мозку і хребців;
 • травми та деформації хребта і спинного мозку;
 • новоутворення і метастази в грудному відділі;
 • дискові грижі, протрузії, хвороба Бехтерева;
 • стеноз (звуження) спинномозкового каналу;
 • спондилолістез (зміщення хребців).

Таке дистрофічне захворювання хребта, як остеохондроз при локалізації в грудному або поперековому відділі може маскувати симптоматику хвороб інших органів. Це пов’язано з защемленням нервів, відповідальних за функціонування цих органів, що досить часто вводить в оману і самих хворих, і їх лікарів.

До захворювань, прояви яких можуть бути наслідком остеохондрозу, відносяться: коліт, гастрит, виразка, апендицит, холецистит, стенокардія, інфаркт, ниркова коліка та інші. МРТ – єдиний метод, що дозволяє виявити і якісно візуалізувати захворювання, пов’язані з демієлінізації нервових волокон. До них відносять розсіяний склероз, гострий розсіяний енцефаломієліт.

Чи є протипоказання?

На відміну від КТ (комп’ютерної томографії) МРТ не несе променевого навантаження на організм, але є не менш інформативним діагностичним методом. Незважаючи на абсолютну нешкідливість процедури, все ж певні обмеження на її проведення існують. І вони поділяються на абсолютні і відносні.

Абсолютні протипоказання

Процедура не може бути виконана пацієнтам, які мають в своєму тілі металеві предмети – кардіостимулятор, різні імплантати, незнімні протези. Виняток складають предмети з титану – він не впливає на магнітне поле. В окремих випадках можна спробувати провести процедуру на апаратах відкритого типу.

Зайва вага (понад 130-150 кг) та великий обсяг (понад 150 см в окружності) тулуба не дозволять провести МРТ, що припускає занурення пацієнта в тунель апарату

Відносні протипоказання

До даних обмежень на застосування МРТ відносять клаустрофобію (страх замкнутого простору), психічні і нервові розлади, що призводять до порушеній станом пацієнта. У таких випадках рекомендується перед обстеженням прийом седативних або заспокійливих препаратів. Деякі захворювання, наприклад, хвороба Паркінсона, супроводжуються тремором, можуть стати істотною перешкодою для проходження діагностики.

Дітям до 7 років буде складно витримати час, необхідний для проведення процедури, тут вже доведеться або спробувати умовити малюка, або дати йому заспокійливе. При важкому загальному стані пацієнта, серцевої і ниркової недостатності, а також декомпенсації функції легенів та необхідності постійного моніторингу основних показників організму, виконання процедури буде утруднено.

Також протипоказанням вважається перший триместр вагітності. Хоча протягом багатьох років використання МРТ жодного разу не спостерігалося побічних ефектів, в перший триместр – час закладення основних органів і систем плода, намагаються уникнути впливу магнітного поля.

МРТ з контрастом не призначається вагітним і годуючим жінкам, пацієнтам з нирковою декомпенсацією і людям, які мають алергію на контрастний препарат. При необхідності зробити МРТ годуючій мамі, її заздалегідь попереджають, що від годування груддю потрібно буде утриматися не менше доби – поки з організму вийде контрастний препарат.

Підготовка до обстеження

Якщо процедура буде проходити без контрастування, то попередня підготовка не потрібно. У разі застосування контрастного підсилення заздалегідь необхідно провести тест на наявність алергічної реакції до використовуваного препарату, і не менше ніж за 6 годин до обстеження забороняється є 4 – пити. Безпосередньо Перед самою діагностикою слід перевірити, щоб на тілі не було ніяких металевих предметів – прикрас, окулярів, слухових апаратів, знімних зубних протезів. Не слід покривати нігті лаком, що містить металеві вкраплення.

Заздалегідь можна підібрати варіант одягу, що не містить замків-блискавок, металевих ґудзиків, заклепок, страз, тоді не доведеться знімати речі при МРТ. У деяких клініках пацієнтам пропонують переодягнутися в комфортну медичну сорочку. Якщо у пацієнта є результати раніше пройденої діагностики, то їх слід взяти з собою на обстеження. Це допоможе диагносту краще зорієнтуватися у вивченні знімків, і відразу ж відзначити наявність або відсутність яких-небудь змін в обстежуваному ділянці хребта та прилеглих до нього тканин.

Як проходить діагностика?

Безпосередньо перед процедурою, середній медичний персонал діагностичного кабінету пояснює пацієнту тонкощі її проведення, попереджає про необхідність позбутися від металевих предметів. Найчастіше обстежуваному пропонується роздягнутися до нижньої білизни і одягатися в одноразовий одяг, що використовується в подібних випадках.

Повідомляють про шумових ефектах працюючого апарату – постукуванні, гулі, і пропонують скористатися берушами для комфорту. Обов’язково пояснюють пацієнту про те, що слід лежати нерухомо, так як, в іншому випадку, знімки виходять неякісними і процедуру доведеться робити повторно. Після чого його проводжають в обладнану для обстеження кімнату.

Пацієнт зручно розташовується на рухомий кушетці томографа в положенні лежачи на спині, і для забезпечення повної нерухомості фіксують спеціальними ременями і валиками. Після чого апаратний стіл-кушетка заїжджає в тунель томографа. Якщо обстеження проходить в апараті відкритого типу, то кушетка в’їжджає так, що верхня частина апарату знаходиться в підвішеному стані над грудною кліткою пацієнта.

При цьому відстань досить велика і комфортне, навіть для обстежуваної особи, яка страждає на клаустрофобію, а вся інша частина тулуба знаходиться поза томографа. В апараті знаходиться пристрій внутрішнього зв’язку, по якому діагност коментує пацієнту проведення процедури, тим самим тримаючи його в курсі, що відбувається і позбавляючи від можливих заворушень. Також пацієнт має можливість попросити про припинення діагностування у випадку виникнення паніки або будь-яких непередбачених ситуацій.

Всі дослідження триває не більше 20 хвилин, якщо процедура проводиться із застосуванням контрасту, то час збільшується приблизно вдвічі – до 40 хвилин. Протягом обстеження пацієнт не відчуває ніякого дискомфорту, болю або температурних змін в тунелі томографа. При необхідності в кімнаті діагностики при обстеженні може перебувати близький для пацієнта людина, як надання моральної підтримки.

Для детального розгляду тканинних структур на знімках, діагностика проводиться в трьох проекціях – фронтальній, сагітальній і аксіальній, що дозволяє побудувати тривимірну модель обстежуваної ділянки і визначити локалізацію патологій. Зрізи створюються не більше 4 мм і через кожні 0,5–1 мм. Така частота забезпечує пошук навіть найменших порушень.

Скільки триває процес інтерпретації результатів?

Аналіз одержаних даних МРТ може займати різну кількість часу – від однієї години до декількох днів. Швидкість видачі результатів дослідження залежить від декількох факторів – напливу пацієнтів, кваліфікації лікаря і його робочого графіка. У більшості приватних клінік пацієнту після проходження процедури пропонується трохи почекати. Через 1-2 години йому на руки видаються повністю розшифровані і описані знімки в паперовому та цифровому форматі.

В державних медичних закладах матеріали дослідження видаються через кілька днів – що пов’язано з великою кількістю хворих із-за можливості пройти процедуру за нижчими цінами або за пільгами. Якщо немає часу чекати довго, то краще звернутися в приватну клініку і пройти діагностику там, але попередньо уточнити, як швидко будуть надані результати дослідження.